Wielka Sobota – Wigilia Paschalna

pokarmyWielka Sobota to drugi dzień żałoby po śmierci Jezusa na krzyżu.  To szczególny dzień, gdy w kościołach można adorować Najświętszy Sakrament. Jest to również  czas święcenia pokarmów. Również w naszym kościele w oczekiwaniu na ich poświęcenie, pogrążeni w głębokiej modlitwie i medytacji adorowaliśmy Najświętszy Sakrament.
Liturgia Wigilii Paschalnej pełna jest symboli, którymi są: światło, woda,  słowo i uczta.  Przed naszą świątynią poświęciliśmy ogień – symbol światłości wiekuistej.DSCF0197 Od tego ognia ksiądz proboszcz zapalił paschał (świecę nocy paschalnej), symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Podczas wieczornej liturgii zabrzmiało radosne Alleluja zwiastujące zmartwychwstanie. Po liturgii słowa nastąpiło poświęcenie wody a także odnowione zostały przyrzeczenia chrzcielne – wyznaliśmy swą wiarę i wyrzekliśmy się szatana. Uroczystości Wigilii Paschalnej zakończyliśmy komunią świętą i uroczystym błogosławieństwem.