Popielec…. Kolejny w naszym życiu…

I  wyjątkowy dzień przed nami…  Kolejny w naszym życiu Popielec…
Może pójdziemy do kościoła, może klękniemy i posypiemy głowę popiołem…
Kolejny raz w naszym życiu, który to już raz i co zmieni… ? Na kolejne dni postu, czy na całe życie… ?

W kościele katolickim posypywanie głowy popiołem oznacza pokutę, żałobę i jest znakiem pokory. Obrzędu dokonuje się w Środę Popielcową, bo ma on być wyraźnym znakiem początku okresu Wielkiego Postu, to czasu refleksji, zadumy i umartwienia.

Kapłani, posypując głowy wiernych, wypowiadają sentencję: „Pamiętaj, prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Słowa te mają przypomnieć katolikom o kruchości życia i nieuchronnej śmierci. Mają pomóc uświadomić sobie, że życie na ziemi jest drogą do Boga i zmobilizować do nawrócenia.